Polacy pozytywniej o bankach

Polacy pozytywniej o bankach

Jak podaje Związek Banków Polskich, badanie opinii klientów o tych instytucjach finansowych wskazało, że połowa respondentów ma o bankach dobre zdanie. Jest to wzrost o dwa punkty procentowe w stosunku do analogicznego badania przeprowadzonego w zeszłym roku. 42% badanych, ma obojętny stosunek a tylko 8% negatywny (spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu z zeszłym rokiem).

Jednym z punktów konferencji, było również przedstawienie raportu, wg którego w 4 kwartale powiększyła się suma rachunków bankowych dostępnych przez internet i była większa w stosunku do 3 kwartału o 0,51%.

Umowy z bankowością internetową w Polsce kształtują się aktualnie na poziomie ponad 30 milionów. Z czego ponad 15 milionów klientów, loguje się do swojego banku przynajmniej raz na 30 dni.

Jak podkreślił Prezes ZBP – Krzysztof Pietraszkiewicz, „ubankowienie”  polskiego społeczeństwa wzrosło w ciągu kilku ostatnich lat do poziomu ok. 83%. Oznacza to, że 8 na 10 Polaków posiada jakiś produkt bankowy.

Jako cel na przyszłość, prezes ZBP wskazał dalsze innowacje technologiczne całego sektora ale także wskazał na konieczność pewnego rodzaju konserwatyzmu – tak aby pamiętać o klientach, którzy niekoniecznie chcą korzystać z najnowszych zdobyczy techniki.

Szefowie Związku Banków Polskich, przedstawili również dane dotyczące podatku CIT,  który banki w naszym kraju muszą odprowadzać.

Wynika z nich, że w 2016 roku, banki odprowadziły do państwowej kasy 4,35 mld. Dla porównania, rok wcześniej była to kwota na poziomie 2,99 mld zł. Jeśli chodzi o poszczególne instytucje, największymi płatnikami podatku w 2015 roku były: BZ WBK (644 mln zł), PKO BP (589 mln zł), Bank Pekao SA (538 mln zł), mBank (314 mln zł), ING Bank Śląski (263 mln zł) i Citi Handlowy (200 mln). zł.

Od wielu lat, cały sektor bankowy w Polsce, jest największym płatnikiem CIT w naszym kraju.

Jak więc widać, rzekome podwyżki usług bankowych nie odstraszyły potencjalnych klientów. Przy tak dużej konkurencji w całym sektorze, każda instytucja finansowa stara się zachęcać ludzi do swojej oferty. Stąd liczne promocje, bonusy czy kuszenie propozycjami konta bankowego bez opłat.

Banki w Polsce

 

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.