Lokaty bankowe – czyli bezpieczne oszczędzanie

Lokaty bankowe to obecnie zdecydowanie najlepszy i najbezpieczniejszy sposób oszczędzania i pomnażania swojego kapitału. Amatorzy okazji na szybki zarobek, przekonali się kilka lat temu (Amber Gold), że niestety nie istnieje uczciwy system, dający zarobić klientowi odsetki, które będą kompletnie oderwane od rynkowej konkurencji. Dlatego wszelkie parabanki, są dziś omijane szerokim łukiem. To oczywiście woda na młyn instytucji finansowych, sprawdzonych od lat. I jeśli już zdecydujemy się na zainwestowanie swoich wolnych środków w lokatę, skierujmy swoje kroki do zaufanych banków. Takich oczywiście w Polsce nie brakuje i w zasadzie każdy z nich ma w ofercie kilka rodzajów lokat do wyboru. Nad bezpieczeństwem złożonych w bankach depozytów, czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny. 

Generalnie, lokaty możemy podzielić na krótkoterminowe, średnioterminowe oraz długoterminowe. Wybór określonego rodzaju zależy już od potrzeb i oczekiwań klienta. Ludzie, którzy chcą oszczędzić środki na zakup np.mebli do mieszkania, czy wycieczki zagranicznej – wybiorą lokatę krótko lub średnioterminową. Natomiast klienci, myślący o perspektywie swojej emerytury czy przyszłości swoich dzieci – wybiorą lokaty długoterminowe.

Jak zatem znaleźć najlepsze lokaty bankowe ? Najlepiej zasięgnąć wiedzy z serwisów, które zajmują się analizą poszczególnych ofert. Jakie czynniki brać pod uwagę, wybierając wymarzoną propozycję?

Pierwszym parametrem, musi być oczywiście oprocentowanie lokaty. Może być ono stałe lub zmienne. Pierwszy rodzaj gwarantuje określony zysk w momencie podpisywania umowy. Z kolei druga opcja jest bardziej ryzykowna. Daje możliwość większego zysku ale z drugiej strony i większej straty. Lokata z oprocentowaniem zmiennym, będzie dobra dla osób, które dobrze orientują się w sytuacji na rynkach.

Drugim, bardzo ważnym parametrem na który trzeba zwrócić uwagę jest kapitalizacja odsetek. Im częstsza, tym lepiej dla klienta.

To o czym nie możemy zapominać, to podatek od zysków kapitałowych. Wprowadzony swego czasu przez ministra Marka Belkę – obowiązuje do dziś. Jego wysokość to aż 19%, więc starajmy się wybierać lokaty z naprawdę dużym oprocentowaniem.

Drugim, niezbyt korzystnym czynnikiem jest inflacja. Im wyższa, tym gorzej dla oszczędzającego na lokatach. Oczywiście na ten czynnik nie mamy w zasadzie wpływu, ale warto o nim również wspomnieć.

Najlepsze lokaty bankowe

Możliwość komentowania jest wyłączona.