Konto oszczędnościowe – proste zarabianie ?

Konto oszczędnościowe umożliwia nam zarabianie 24h na dobę, bez żadnego wkładu pracy z naszej strony. Brzmi pięknie, prawda? Generalnie tak właśnie jest, jednak zazwyczaj rzeczywistość jednak trochę odbiega od kolorowych reklam i ogłoszeń. Czerpanie profitów z rachunku oszczędnościowego jest faktem, ale trzeba wiedzieć  o kilku absolutnie kluczowych sprawach, zanim zdecydujemy się na wybór danego produktu finansowego.

Najważniejszym kryterium przy wyborze konta, powinno być oczywiście jego oprocentowanie. Im większe, tym lepsze. Banki zazwyczaj podają oprocentowanie nominalne w skali toku, brutto. Więc aby obliczyć faktyczny zysk, należy uwzględnić długość czasu oszczędzania oraz podatek od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki.

Nie mniej istotnym zagadnieniem jest częstotliwość kapitalizacji odsetek, czyli częstotliwością z jaką będą one dopisywane do głównego salda naszego rachunku. Im kapitalizacja częstsza, tym lepiej. Ponieważ odsetki powiększają stan naszego rachunku a na jego podstawie są ustalane odsetki w kolejnym okresie.

Te dwa parametry są zdecydowanie najważniejsze i na nie musimy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Nie oznacza to jednak oczywiście tego, że pozostałe właściwości rachunku nie są ważne. Konto oszczędnościowe ma mniejszą funkcjonalność od ROR-u, ale ma też zdecydowanie inne zadania.

Rachunki pozwalające odkładać nam nadwyżki finansowe, są w zdecydowanej większości darmowe w prowadzeniu. Karty płatnicze również udostępniane są bezpłatnie. Miesięczne prowizje za użytkowanie są zróżnicowane i zależą od danego banku. Przeważnie można spotkać karty za 0 złotych.

Tym, na co trzeba jeszcze uważać, to koszty przelewów oraz wypłat. Zazwyczaj banki oferują jeden lub kilka przelewów w miesiącu za darmo, ale za kolejne trzeba już płacić i są to prowizje wyższe niż na standardowym koncie osobistym. Natomiast jeśli chodzi o wypłaty, trzeba dokładnie sprawdzić, czy wypłata środków nie będzie się wiązać z utratą wypracowanych odsetek.

Konto oszczędnościowe, czyli finanse na plus

Konta oszczędnościowe to bardzo bezpieczne formy, jednocześnie zarabiania i odkładania środków pieniężnych. Jednak jeszcze większą możliwość czerpania profitów dają lokaty, ale o nich pomówimy już w kolejnym wpisie. Więc zapraszam do lektury.

Konto oszczędnościowe

Możliwość komentowania jest wyłączona.